PARTI MÄSSING, 3 delar, ljusstake, bordsur, Metallslöjden Gusum samt skolklocka, Skultuna, 1900/2000-tal.
156265. PARTI MÄSSING, 3 delar, ljusstake, bordsur, Metallslöjden Gusum samt skolklocka, Skultuna, 1900/2000-tal.
Metallslöjden Gusum:
Ljusstake med fot i mässing, kupa i glas, daterad 1986, totalhöjd 39,5 cm.
Bordsur, daterad 1986, urtavla märkt Schöler Swissquartz, höjd ca 12 cm.
Skolklocka, mässing med trähandtag, Skultuna, höjd 21,5 cm. Originalkartong medföljer.
Metallslöjden Gusum: