156106. LÄSBORD, "Carters Literary Machine", England, Omkring sekelskiftert 1900.
Maxhöjd: 160 cm
Underrede i gjutjärn med klofötter. Ledade armar i mässing samt bord/hylla i mahogny.
Skyltmärkt. (se bild).
Bruksslitage. Smärre repor och märken. Möjligen skev arm vid kulleden.