BÖCKER, 4 st, bland annat Palaeontology Richard Owen, Med Örnen mot Polen S.A. Andrée,1800-2000-tal.

155438. BÖCKER, 4 st, bland annat Palaeontology Richard Owen, Med Örnen mot Polen S.A. Andrée,1800-2000-tal.

Palaeontology or A Systematic Summary of Extinct Animals and Their Geological Relations, by Richard Owen, F.R.S. Second Edition. Edinburgh: Adam and Charles Black,1861.

Med Örnen Mot Polen av S. A. Andrée, Nils Strindberg och Knut Fraenkel. Andrées polarexpedition år 1897. Utgiven på grundval av S. A. Andrées, Nils Strindberg och Knut Fraenkels sommaren 1930 på Vitön funna anteckningar av Svenska sällskapet för antropologi och geografi. Stockholm Albert Bonniers Förlag 1931.

Pre-Historic Races of the United States of America, by J.W. Foster, LL.D. Second Edition. Chicago: S.C. Griggs and Company. London: Trübner & Co. 1873.

From So Simple a Beginning. The Four Great Books of Charles Darwin. Edited, with introductions by Edward O. Wilson. W.W. Norton & Company New York London, 2006.

Slitage, fläckar. Ej genomgångna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 107