155289. SALSSKÅP, rotfanér i alrot, barock, 1700-talets första hälft.
Fanerad i olika träslag bland annat rotfaner i alrot. Två större lådor samt fyra mindre. Dörrpar med hyllplan i övre del. Beslag i mässing. Kopplat underrede.
Höjd 225 cm. Djup 62 cm. Bredd 146 cm.
Renoverat och kompletterat. Senare krön. Fanérskador och slitage. Ett beslag defekt.