SKRIN, glas och tenn, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 1900-tal.

15435. SKRIN, glas och tenn, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 1900-tal.

Rött glas med tennfattning, tillverkat vid Gullaskrufs eller Reijmyre Glasbruk. Längd 14,5, gredd 12, höjd 11,5 cm.

Locket löst, gångjärn skadat. Repor, Nagg under tenninfattningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 793