15435. SKRIN, glas och tenn, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 1900-tal.
Rött glas med tennfattning, tillverkat vid Gullaskrufs eller Reijmyre Glasbruk. Längd 14,5, gredd 12, höjd 11,5 cm.
Locket löst, gångjärn skadat. Repor, Nagg under tenninfattningen.