15055. SKÅL, Wilhelm Kåge Gustavsberg 1927 samt VAS/URNA, Rörstrand, 1900-tal.
Skål, mintgrön glasyr, dekor av blad, märkt Gustavsberg 1927 Kåge, diameter 25,5, höjd 13 cm.
Vas/Urna, blå glasyr, gulddekor, märkt Rörstrand, höjd 26 cm.
Skål: krackelyrer, bladdekor med lagningar/retuscheringar.
Vas/urna: krackelyrer.