KANDELABRAR, ett par, Oscarianska,1800-talets slut.

149817. KANDELABRAR, ett par, Oscarianska,1800-talets slut.

Gulmetall och svart sten. Behängda med spjutformade prismor. Fem ljushållare och rikligt dekorerade. Kvadratisk sockel.

En prisma saknas. Något sneda. Sedvanligt bruks- och ytslitage. Nagg. Renoverad fästning i bas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 167