MATSALSMÖBEL, 11 delar, sengustaviansk stil, 1900-tal. Troligen "Gamla Sverige", Åmells Möbler, Gnesta.

149457. MATSALSMÖBEL, 11 delar, sengustaviansk stil, 1900-tal. Troligen "Gamla Sverige", Åmells Möbler, Gnesta.

Bord, 2 karmstolar, 8 stolar.
Gråmålat. Stolar med spjälad genombruten rygg samt rikligt skuren dekor. Bladhölstrade framben.
Lös stoppad sits med gustavianskt stiltyg.
Matbord med 3 iläggsskivor à 60 cm vardera.
Bordets diameter 127. Höjd 75 cm.
Fullt utdraget med skivor 307 cm.

Slitage och märken på trä. Mindre fläckar på några stolar. Fanérskador på bordets skiva.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bord, 2 karmstolar, 8 stolar.

Antal besök: 2 559