Bord, 2 karmstolar, 8 stolar.
Gråmålat. Stolar med spjälad genombruten rygg samt rikligt skuren dekor. Bladhölstrade framben.
Lös stoppad sits med gustavianskt stiltyg.
Matbord med 3 iläggsskivor à 60 cm vardera.
Bordets diameter 127. Höjd 75 cm.
Fullt utdraget med skivor 307 cm.
Slitage och märken på trä. Mindre fläckar på några stolar. Fanérskador på bordets skiva.
Bord, 2 karmstolar, 8 stolar.