Rödmålat och förgyllt trä. Glasade dörrar och sidor. Skuren dekor med blommor och bladrankor. Fötter i form av lejontassar.
Höjd 133 cm, längd 96 cm, bredd 50 cm.
Troligen senare beslag. Fläckar på hyllplan. Slitage.