1479055. YOKE, sten, Taino ca 1000-1500 (e. Kr.).

Yoke av exceptionell kvalitet med dekor av en Zemi på framsidan och baksidan med geometriskt mönster.
Teknisk analys från 2014 medföljer som bekräfter att det rör sig om ett mycket gammalt föremål. Denna yoke kommer ursprungligen från Hispaniola.

Höjd 45,5 cm.
Bredd 32 cm.

Proveniens : Hermann Heneick Collection, Tysland. Denna yoke införskaffades 1960 av Hermann Heneick.

För jämförelse finns en liknande yoke på Etnografiska Museet i Stockholm. Se även auktionsresultaten på följande länker.

https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/lot.133.html/2017/art-of-africa-oceania-americas-n09856

https://www.bonhams.com/auctions/15686/lot/6366/.

Åldersrelaterat slitage och mycket gammal spricka i stenen.

Höjd 45,5 cm.
Bredd 32 cm.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Garpenhus Auktioner
Ort
Malmö, Sverige
Placering
Skyltfönster Vänster
Föremålsnr
1479055

Om auktionshuset

Namn
Garpenhus Konst & Auktion AB
Momsnr
SE556789180801
Org.nr
556789-1808
Telefon
040 - 12 84 80
Adress

Murmansgatan 124
212 25 Malmö
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 398