147426. MATSALSGRUPP, 9 delar, "Herrgården", Carl Malmsten, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1900-talets andra hälft.
Bord. Rund skiva. Två extraskivor medföljer. Brännstämplat. Diameter 114 (total längd med skivor 224), höjd 74 cm.
8 stolar.
Bruksslitage, repor och märken, Stolarna med torkad stoppning.