SKÅP, Ek, Barockstil, Nordiska Kompaniet, möjligen Axel Einar Hjorth, 1900-talets första hälft.
145956. SKÅP, Ek, Barockstil, Nordiska Kompaniet, möjligen Axel Einar Hjorth, 1900-talets första hälft.
Höjd 162, längd 90, djup 38
Brickmärkt samt märkning i blyerts "H"
Inredning med tre hyllplan.
Slitage. Smärre märken och repor. Ett hyllbärande beslag saknas. Tidigare ägares namn inristat i bakstyckets övre hörn.
Fanérskada på insidan av höger dörr.
Höjd 162, längd 90, djup 38
Inredning med tre hyllplan.