145772. BYRÅ, Sk Haupt-kopia, gustaviansk stil, 1900-tal.
Kopia efter Georg Haupt. Fanerat i olika träslag. Intarsiadekor. Rak form med dekor av flöjtspelande putto.
Bredd 95 cm, Djup 47 cm, Höjd 80,5 cm.
Bruksslitage och repor, en del slagmärken.
Nyckel/nycklar finns.