TESERVIS 7 delar Nittsjö, SKÅL PÅ FOT samt GLASBURKAR 2 st. 1900-tal.
14545. TESERVIS 7 delar Nittsjö, SKÅL PÅ FOT samt GLASBURKAR 2 st. 1900-tal.
Tekanna, gräddkanna, sockerskål samt 4 tekoppar med fat, blå glasyr, Nittsjö.
Skål på fot, omärkt, enligt uppgift inköpt Nordiska Kompaniet, höjd ca 15 cm.
Glasburk med trälock, Sea glasbruk Kosta, höjd ca 11 cm.
Glasburk i grå glasmassa med trälock och sked, Karl Holmberg i Götene AB.
Bruksslitage.
Skål på fot med krackelyrer.
Tekanna med mindre glasyrnagg vid pip.
En tekopp med lagat öra.
Bruksslitage.
Skål på fot med krackelyrer.
En tekopp med lagat öra.