TESERVIS 7 delar Nittsjö, SKÅL PÅ FOT samt GLASBURKAR 2 st. 1900-tal.

14545. TESERVIS 7 delar Nittsjö, SKÅL PÅ FOT samt GLASBURKAR 2 st. 1900-tal.

Tekanna, gräddkanna, sockerskål samt 4 tekoppar med fat, blå glasyr, Nittsjö.
Skål på fot, omärkt, enligt uppgift inköpt Nordiska Kompaniet, höjd ca 15 cm.
Glasburk med trälock, Sea glasbruk Kosta, höjd ca 11 cm.
Glasburk i grå glasmassa med trälock och sked, Karl Holmberg i Götene AB.

Bruksslitage.
Skål på fot med krackelyrer.
Tekanna med mindre glasyrnagg vid pip.
En tekopp med lagat öra.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.
Skål på fot med krackelyrer.
En tekopp med lagat öra.

Antal besök: 4 767