143967. SPECERIBURKAR, 13 delar, porslin, Cantus, Gustavsberg samt APOTEKSFLASKOR, 5 st, glas, 1900-tal.
Speceriburkar:
6 små, höjd ca 11 cm.
6 stora, höjd ca 18,5 cm.
Burk med trälock, höjd 13,5 cm.
5 apoteksflaskor, höjd 10 - 22,5 cm.
Speceriburkar med slitage, kracklyrer, nagg, ett lock med lagning.
Apoteksflaskor med bruksslitage, propp med nagg.