DUCHESSE BRISÉE, 3 delar, rokokostil, 1900-talets första hälft.
143803. DUCHESSE BRISÉE, 3 delar, rokokostil, 1900-talets första hälft.
Betsad trästomme. Svängda karmar och ben. Skuren dekor med blommor. Stoppad delvis klädd sits, karm och rygg. Bestående av två fåtöljer i olika modell samt pall.
Längd ca 205 cm.
Träverk med sprickor. Någon repa eller avslag. Klädsel med slitage och bortfall. Behov av stoppning och omklädning.
Längd ca 205 cm.