14315. SKÅL, glas, Lars Hellsten, Orrefors samt PORSLIN, 3 delar, "California", Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.
Skål, Hellsten, signerad, diameter 21, höjd 12,5 cm.
Kanna, 2 skålar, svarta med grön insida, "California", Höjd 4 - 17,5 cm.
Smärre slitage. Kanna med smärre bottennagg, skål med nagg på övre kantspets.