Rektangulär form. Betsad och fanerad med masur. Tre utdragbara lådor. Guldfärgade metallbeslag. Skuren dekor. Nedåt avsmalnande ben.
Längd 87, bredd 50,5, höjd 73,5 cm.
Repor. Avslag. Torrsprickor. Delvis solblekt. Topp med repor samt lagning/komplettering. Nyckel medföljer ej.
Nycklar saknas.