VASER, 2st, keramik, Gun von Wittrock samt Charlotte Hamilton, 1940-tal.

14209. VASER, 2st, keramik, Gun von Wittrock samt Charlotte Hamilton, 1940-tal.

Vas, celadongrön, Gun von Wittrock, verksam på Rörstrand 1944-49, höjd 15,5 cm.
Vas med hänkel, blå glasyr med dekor av blad, Charlotte Hamilton, verksam på Rörstrand 1946-49, höjd 16 cm.

Smärre bottennagg på den gröna vasen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 746