14193. KAFFESERVIS, 15 delar, porslin, "Shanghai", Rörstrand samt 4 delar "Skåne", Rörstrand. 1900-talets första hälft.
Shanghai: 12 koppar med fat, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål. 2 udda fat medföljer.
Skåne: 4 koppar med fat.
Bruksslitage, kaffekannans knopp lagad, enstaka nagg.