DOSOR 3 st varav en i silver. 1700/1800-tal.

141410. DOSOR 3 st varav en i silver. 1700/1800-tal.

Spetsdosa i förgylld mässing med infattad miniatyrmålning, längd ca 6,5 cm.
Dosa med hänge, förgylld metall, dekor av fåglar samt huvuden, höjd ca 11 cm.
Dosa, silver, nielloarbete, otydlig mästare, Frankrike, 1800-tal, längd ca 6,5 cm.

Slitage, bucklor, skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, bucklor, skador.

Antal besök: 1 652