UPPSATSSKÅL PÅ FOT, porslin, Blå Måsen, Bing & Gröndahl, Danmark.

141317. UPPSATSSKÅL PÅ FOT, porslin, Blå Måsen, Bing & Gröndahl, Danmark.

Glaserat gods. Dekor i underglasyr. Dekor med måsar. Skål uppburen av tre delfiner. Förgyllda detaljer. Gods med dekor delvis i relief. Undersidigt märkt. Modellnummer 66.
Diameter 14 cm.
Höjd 10 cm.

Fint skick. Förgyllning med lätt slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 14 cm.
Höjd 10 cm.

Antal besök: 865