PARTI DIVERSE GLAS, 35 delar, Bl a vinglas, snapsglas, karaff m m. 1800/1900-tal.

14090. PARTI DIVERSE GLAS, 35 delar, Bl a vinglas, snapsglas, karaff m m. 1800/1900-tal.

11 vinglas, rutslipade, höjd 16 cm.
9 st, starkvinsglas, luft i benet, fasettslipade, höjd 11,5 cm.
8 st, snapsglas, så kallade paraplyglas, höjd 10,5 - 12 cm.
6 st, dricksglas med dekor av blad och vindruvor.
Karaff med dekor av segelskuta samt text "Bäst som det går tar vi oss en tår", höjd 18 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 2 262