NILS ASPLUND. TILLSKRIVEN. 2 st, Porträtt, olja på pannå, osignerade.
140845. NILS ASPLUND. TILLSKRIVEN. 2 st, Porträtt, olja på pannå, osignerade.
Kvinna i blå klänning, a tergo text "Skiss av Nils Asplund", ca 25,5 x 20 cm.
kvinna i röd klänning, a tergo text "Fru Bergman mor till forskningsresande" samt "Skiss av Nils Asplund", ca 32 x 25,5 cm.