FRIKTIONSLEKSAK, Lemezáugyár, Ungern, 1900-talets andra hälft.
139550. FRIKTIONSLEKSAK, Lemezáugyár, Ungern, 1900-talets andra hälft.
Motorcykel med förare. Troligen litograferad plåt. Polykrom dekor. Däcken märkta Ballon Cordatic 325x19. Huven märkt L Foreign.
Längd ca 16 cm.
Höjd ca 10,5 cm.
Lemezárugyár var en leksakstillverkare med bas i Budapest verksamma från 1950-talet fram till 1990-talet.
Längd ca 16 cm.
Höjd ca 10,5 cm.