FRIKTIONSLEKSAK, Lemezáugyár, Ungern, 1900-talets andra hälft.

139550. FRIKTIONSLEKSAK, Lemezáugyár, Ungern, 1900-talets andra hälft.

Motorcykel med förare. Troligen litograferad plåt. Polykrom dekor. Däcken märkta Ballon Cordatic 325x19. Huven märkt L Foreign.
Längd ca 16 cm.
Höjd ca 10,5 cm.

Lemezárugyár var en leksakstillverkare med bas i Budapest verksamma från 1950-talet fram till 1990-talet.

Någon mindre repa eller missfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 16 cm.
Höjd ca 10,5 cm.

Antal besök: 1 344