PLOGKLUBBA, Mo, Söderhamn, Hälsingland, 1600-tal.

1389892. PLOGKLUBBA, Mo, Söderhamn, Hälsingland, 1600-tal.

I byn Mo, Söderhamn, Hälsingland skickade bönderna runt denna klubba då de var dennes tur att ploga.
Klubban är daterad på flertal ställen, samt texter och initialer från tidigare plogmän.
Från 1600-tal till 1800-tal.
Klubban har gått i arv i generationer, ursprung gården "Svedja" i Mo, Söderhamn.
Höjd 24 cm
Bredd 19 cm
Djup 7,5 cm.

Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Från 1600-tal till 1800-tal.
Höjd 24 cm
Bredd 19 cm
Djup 7,5 cm.

Åldersslitage.

Antal besök: 1 079