138974. BORDSPENDYL, metall samt alabaster, urverk omärkt, urtavla märkt Frankrike. 1900-talets första hälft.
Emaljerad urtavla med arabiska siffor, dekor av blommor.
Total höjd ca 36,5 cm.
Slitage, skador däribland nagg på sten. Örn lös, senare kompletterad.