BORDSPENDYL, metall samt alabaster, urverk omärkt, urtavla märkt Frankrike. 1900-talets första hälft.

138974. BORDSPENDYL, metall samt alabaster, urverk omärkt, urtavla märkt Frankrike. 1900-talets första hälft.

Emaljerad urtavla med arabiska siffor, dekor av blommor.
Total höjd ca 36,5 cm.

Slitage, skador däribland nagg på sten. Örn lös, senare kompletterad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total höjd ca 36,5 cm.

Antal besök: 873