138951. VIKSKÄRM, Japan, 6 delar, Meiji, sent 1800-tal.
Figurscen i bergigt flodlandskap. Förgylld dekor, målad polykrom. Meiji 1868-1912
Proveniens: Inköpt i Japan 1922 därefter i arv i samma familj.
Höjd 170 cm längd 360 cm.
Tre sektioner med smärre hål och enstaka lagningar. Färgbortfall samt åldersslitage.
Höjd 170 cm längd 360 cm.