138762. BORDSPENDYL, bronserad vitmetall samt alabaster, urverk märkt "Parrot Freres Medaille de Bronzes 1878", 1800-talets slut.
Dekor av jägare med jaktattribut. Pendel finns.
Urverk numrerad 583 samt märkt "Dumoulinneut A.D Paris".
Höjd ca 40 cm.
Slitage, skador, ärg, delar saknas, renoverad, utbytta delar, ombronserad. Möjligen ombyggd. Nyckel saknas.