138448. BORDSPENDYL, bronserad och förgylld vitmetall, urverk märkt Medaille de bronze S Marti et Cie, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Dekor av man, druvklasar och ekollon.
Höjd ca 33,5 cm.
Slitage och skador. Pendel och bakstycke saknas.
Nycklar saknas.