BORDSPENDYL, marmor, brons och patinerad vitmetall, urverk märkt "S.H Paris". Frankrike, 1800-tal.

138440. BORDSPENDYL, marmor, brons och patinerad vitmetall, urverk märkt "S.H Paris". Frankrike, 1800-tal.

Klockhus med sockel i marmor med förgyllda bronser. Figurin i form av militär med värja, patinerad vitmetall. Krön i form av lövbeklädd bok, bronserad vitmetall. Emalj och mässingsurtavla med romerska siffror.
Pendel finns
Höjd ca 44,5 cm.

Slitage. Nyckel saknas. Figur delvis lös, saknar en monteringsskruv. En brons delvis lös. Nagg på marmor samt retuscher, lagningar.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Pendel finns
Höjd ca 44,5 cm.

Nycklar saknas.

Antal besök: 1 442