MATSERVISDELAR, porslin, Seltmann Weiden Bavaria, Tyskland.

138345. MATSERVISDELAR, porslin, Seltmann Weiden Bavaria, Tyskland.

Vitglaserat gods. Förgylld dekor. Matservisdelar bestående av 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 6 ovala uppläggsfat, 2 djupa skålar, såsskål, 9 kaffekoppar med fat, sockerskål med lock samt gräddkanna.

Mattallrik 24 cm
Djuptallrik 23 cm.
Förrättstallrik 21,5 cm.
Assietter 17,5 cm.

Dekorspeglar med repor efter bestick. Såssnipa med skador. Något mindre nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mattallrik 24 cm
Djuptallrik 23 cm.
Förrättstallrik 21,5 cm.
Assietter 17,5 cm.

Antal besök: 10 234