DRYCKESKANNA, silver. Stämplad guardein Jacob Nielsen, Oslo 1719-1741. Vikt ca 1010 gram.

138190. DRYCKESKANNA, silver. Stämplad guardein Jacob Nielsen, Oslo 1719-1741. Vikt ca 1010 gram.

Cylindrisk på tre kulfötter med fågelklor. Driven och ciselerad dekor av blommor och blad. I locket infälld delvis förgylld medalj från Reformationen och Råder av Trent 1545-63. Ena sidan föreställer påven och åt andra hållet djävulen med text Ecclesia perversa tenet faciem diaboli (Den förvrängda kyrkan har ett ansikte av en djävul). Andra sidan visar en kardinal och åt andra hållet en gycklare med texten Sapientes stulti aliquando (Lärda män är ibland dåraktiga). I botten infällt mynt med Fredrik IIIs monogram, kung över Danmark och Norge 1648-1670, samt text Dominus providebit (Herren försörjer). Tumgrepp i form av akantus, hänkel med dekor av maskaron. Höjd 18 cm.

En fot något intryckt, smärre bucklor, med gravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 806