138058. BORDSPENDYL, bronserad och förgylld vitmetall, urverk märkt Medaille de bronze S Marti et Cie, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Dekor av jägare.
Numrerad 783. Urtavla märkt N G Godijohann Lübeck.
Pendel finns.
Höjd ca 29,5 cm.
Slitage, kraftiga skador, lagningar, retuscher. Saknar nyckel.
Nycklar saknas.