LOCKDOSA, porslin, signerad HK, (Herman Kähler) 1900-talets första hälft.
137983. LOCKDOSA, porslin, signerad HK, (Herman Kähler) 1900-talets första hälft.
Glaserat gods med lysterglasyr. Blåskimrande dekor mot grå bakgrund. Undersidigt signerad. Troligen Danmark eller södra Sverige.
Diameter ca 14,5 cm.
Höjd ca 6 cm.
Repor. Glasyr med slitage. Lock med invändiga bortfall och sprickbildningar.
Diameter ca 14,5 cm.
Höjd ca 6 cm.