137856. KONFEKTSKÅL, glas, jugend, möjligen Loetz, 1900-talets första hälft.
Irriserande glas i fång. Dekor med rosa blommor. Skoning i nysilver alt vitmetall.
Diameter 10,5 cm inkl skoning.
Höjd ca 4,5 cm exkl handtag.
Skoning med repor och missfärgningar.