137846. MATSALSGRUPP i ek, 8 delar, Carl Malmsten "Calmare nyckel", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.
Matsalsbord; höjd 75 cmm längd 148 cm, bredd 100 cm
Iläggsskivas längd 55 cm
6 st stolar, rygghöjd 91 cm.
Blekt bordsskiva, i övrigt normal bruksslitage.