Kobolt blå kropp med partier i vitt, gult och grönt. Förgyllda detaljer. Mässingsstomme. Opak kupa i mjölkfärgat glas. Elektrifierad. En ljuspunkt.
Höjd ca 50 cm inkl lampglas till brännare.
Lampglas till brännare med nagg. Mässing med ärgning och missfärgningar. Ej funktionstestad el.