BORDSFOTOGENLAMPA, porslin, Wallendorf, Tyskland, 1900-tal.

137726. BORDSFOTOGENLAMPA, porslin, Wallendorf, Tyskland, 1900-tal.

Kobolt blå kropp med partier i vitt, gult och grönt. Förgyllda detaljer. Mässingsstomme. Opak kupa i mjölkfärgat glas. Elektrifierad. En ljuspunkt.
Höjd ca 50 cm inkl lampglas till brännare.

Lampglas till brännare med nagg. Mässing med ärgning och missfärgningar. Ej funktionstestad el.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 797