Cremefärgat gods. Dekor delvis i relief. Förgyllda detaljer. Konturerad kant. Kaffeservisdelar bestående av 10 kaffekoppar med fat, 10 assietter, kaffekanna samt gräddkanna.
Förgyllning med lättare slitage. Några udda fat medföljer.