137529. RING MED CITRIN, rödguld, 18K, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, 1931.
Fasettslipad rektangulär sten. Upphöjd genombruten klofattning.
Storlek 53 jmfr 16 3/4.
Vikt 2,1 gr.
Repor. Något litet nagg. Sten i behov av rengöring. Sten ej testad i spektrometer.