JARDINIERE, vitmetall, Jugend, Eneret Victoria, Danmark, 1900-talets första del.
137282. JARDINIERE, vitmetall, Jugend, Eneret Victoria, Danmark, 1900-talets första del.
Oval form. Dekor med blom och bladornamentik i relief samt pärl och äggstavdekor. Stämpelmärkt. Glasinsats i klar glasmassa. Konturerad kant.
Längd ca 28 cm.
Höjd ca 10 cm inkl glasinsats.
Glasinsats med repor. Något litet nagg. Vitmetall med repor och missfärgningar.
Längd ca 28 cm.