JARDINIERE, vitmetall, Jugend, Eneret Victoria, Danmark, 1900-talets första del.

137282. JARDINIERE, vitmetall, Jugend, Eneret Victoria, Danmark, 1900-talets första del.

Oval form. Dekor med blom och bladornamentik i relief samt pärl och äggstavdekor. Stämpelmärkt. Glasinsats i klar glasmassa. Konturerad kant.
Längd ca 28 cm.
Höjd ca 10 cm inkl glasinsats.

Glasinsats med repor. Något litet nagg. Vitmetall med repor och missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 28 cm.

Antal besök: 2 543