135474. BOKSKÅP, 2 st, nyrenässans, 1800-talets slut samt 1900-talets första hälft.
Betsat trä. Svärtade detaljer. 2 dörrpar varav 1 dörrpar i glas. Längd 69, bredd 36, höjd 210 cm.
Ett skåp senare tillverkat. Lösa dekordelar. Mindre delar saknas. Ett nyckelsbeslag saknas. Färgbortfall. Bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.