134531. KERAMIK, GLAS (8), m.m, bl.a "Strikt" Bengt Orup, Johansfors, 1900-talets mitt/andra hälft.
Orrefors "Fuga",
Rörstrand "Entré" (Carl Harry Stålhane)
Gustavsberg "Gourmet"
Kandelaberns höjd:.
Slitage, krackelyr. Gourmet-karottens lock saknar knopp.