VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, Westerstrands, Töreboda, 1900-talets mitt.

133481. VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, Westerstrands, Töreboda, 1900-talets mitt.

Förgylld stomme. Urhus uppburet av mans och kvinnoperson. Rikt skuren dekor med rosor, bladverk, girlander, kannylerad kolonn mm. Svärtade numrärer. Nyckel för uppdragning medföljer.
Höjd 63 cm.

Avslag. Lagningar. Dekorelement saknas. Förgyllning med missfärgningar och olika yta.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 63 cm.

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 1 260