SALTKAR, 3 st, samt ÄTTIKSFLASKA, bl a Strömbäcks Glasbruk, 1800-tal.

13344. SALTKAR, 3 st, samt ÄTTIKSFLASKA, bl a Strömbäcks Glasbruk, 1800-tal.

3 saltkar med fot i rombisk form. Ett av karen i benvitt glas med målad dekor i guld, Strömbäcks Glasbruk.
Ättiksflaska med slipad dekor av girlanger.
Saltkarens mått: längd 9 - 10 cm, höjd 7 - 8 cm.
Ättikflaskans höjd 21,5 cm.

Slitage och naggar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ättikflaskans höjd 21,5 cm.

Slitage och naggar.

Antal besök: 2 825