133185. MATSALSBORD, Gunnar Myrstrand och Sven Engström, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1960-tal.
Ek. Rund skiva på avsmalnande ben. Diameter 113, höjd 73 cm.
Extraskivor, 2 st, 55 cm medföljer.
Bruksslitage, kantlisten på skivan något lös, i behov av omfästning.