ARMBAND, 18 kt guld föreställande en orm med rosenstenar, smaragder (D2) och små rubiner (en sten saknas, några skadade).

132625. ARMBAND, 18 kt guld föreställande en orm med rosenstenar, smaragder (D2) och små rubiner (en sten saknas, några skadade).

Längd ca 15 cm, vikt 17.3 gram. Personlig gravyr. Stämplad ABH, Stockholm 1910.

Bracelet in 18 K gold in the shape of a snake with rose-cut diamonds, emeralds (D2) and small rubies (one stone missing, several damaged). Personal inscription. Hallmarked ABH, Stockholm 1910.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre bruksslitage.

W.A. Bolin
Antal besök: 1 300