132369. BIBLIOTEKSSKÅP, Chippendalestil, 1900-talets senare del.
Betsat trä. Glasad ovandel. Bakom dörrpar hyllplan. Underdel med en utdragbar låda. Brutet krön. Fasade kanter. Skuren dekor. Ball & claw.
Längd 91, bredd 49, höjd 190 cm.
Repor. Avslag. Krön med bortfall. Pigment.