132084. FAT PÅ FOT 1 par, porslin, Meißner Ofen- und Porzellanfabrik / C Teichert. Omkring sekelskiftet 1900.
Genombruten dekor. Diameter ca 18,5 cm. Höjd ca 14,5 cm.
Slitage. Ett fat med lagning samt kantskador där fot möter fat.. Tillverkninssprickor på den genombrutna dekoren.