131727. SKÅL, tenn, Anna Petrus för firma Svenkst Tenn, 1928.
Hänklar i form av ormhuvuden, på livet kvinnoansikten. Otydligt märkt Anna... Längd ca 25 cm
LITTERATUR: Jämför Marie Rehnberg, "Anna Petrus skulptör och industrikonstnär", Signum 2009, s.102.
Slitage, ställvist hårt, repor och bucklor.