SKÅL, tenn, Anna Petrus för firma Svenkst Tenn, 1928.

131727. SKÅL, tenn, Anna Petrus för firma Svenkst Tenn, 1928.

Hänklar i form av ormhuvuden, på livet kvinnoansikten. Otydligt märkt Anna... Längd ca 25 cm

LITTERATUR: Jämför Marie Rehnberg, "Anna Petrus skulptör och industrikonstnär", Signum 2009, s.102.

Slitage, ställvist hårt, repor och bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 973